Katedra Biotechnologii i Chemii Fizycznej (C-5)

Informacje ogólne:

W Katedrze Biotechnologii i Chemii Fizycznej zatrudnionych jest 14 nauczycieli akademickich, w tym 2 z tytułem profesora, 2 ze stopniem doktora habilitowanego oraz 10 ze stopniem doktora.

Katedra Biotechnologii i Chemii Fizycznej kształci studentów w zakresie specjalności biotechnologia przemysłowa i w ochronie środowiska w ramach kierunku biotechnologia (studia I i II stopnia).
Katedra prowadzi także zajęcia i prace dyplomowe na wszystkich kierunkach i specjalnościach na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej oraz w ramach makrokierunku nanotechnologie i nanomateriały i na kierunkach: inżynieria materiałowa i inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym.

Plany studiów dostępne na stronach PK

Główne kierunki badań:

• Mikrofalowa synteza związków organicznych, polimerów i hybrydowych materiałów polimerowych – intensyfikacja procesów chemicznych.
  • Surowce odnawialne – synteza materiałów polimerowych oraz fluorescencyjnych – oleje roślinne, kumaryna, kwas cytrynowy, kwas itakonowy, β-cyklodekstryny.
  • Organiczno-nieorganiczne nanomateriały funkcjonalne 2D i 3D dla optoelektroniki drukowanej.
  • Termodynamika i mechanizm degradacji redukcyjnej polihalogenowanych organicznych zanieczyszczeń środowiska.
  • Funkcjonalne układy molekularne – biomimetyki oparte na centrach metali przejściowych, elektrokatalizatory rozkładu halogenków organicznych, kompleksy o mieszanej wartościowości.
  • Fotoinicjatory i akceleratory procesów polimeryzacji, luminescencyjne sensory do selektywnej detekcji w (bio)chemii.
  • Rozdział emulsji olejowo-wodnych na membranach ceramicznych; ultra- i nanofiltracja.

Oferta badawcza:

• Pomiary spektrofotometryczne/spektrofluorymetryczne i badanie procesów polimeryzacji (wyznaczanie stopnia konwersji, wyznaczanie aktywności układów inicjujących).
  • Określanie parametrów termodynamicznych procesów utleniania i redukcji związków organicznych metodami elektrochemicznymi.
  • Badanie równowag fazowych ciecz-para (VLE) i ciecz-ciecz (LLE). Wykresy fazowe.
  • Określanie aktywności antyoksydantów metodami elektrochemicznymi.
  • Pomiar wielkości nanocząstek (DLS), badanie właściwości fotoelektrycznych półprzewodników.
  • Oznaczanie ciężarów cząsteczkowych polimerów rozpuszczalnych w wodzie.

Współpraca z ośrodkami zagranicznymi:

• The Institute of Molecular Science and Technologies, Milan, Italy
  • Institut de Science des Matériaux de Mulhouse, Mulhouse, France
  • Institut Charles Gerhardt Montpellier, Université de Montpellier, France
  • School of Material Science and Engineering, University of Jinan, PR China
  • Department of Chemical Engineering, Fachhochschule Münster, University of Applied Sciences, Steinfurt, Germany
  • Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University, Ukraine

Współpraca z przemysłem:

• Evonik Industries
  • ICHEMAD-Profarb
  • Synthos S.A.

Dane kontaktowe: