Skip to content

Technologii Kosmetyków i Wyrobów Medycznych

UkrainianChinese (Simplified)FrenchGermanEnglishPolish

 

Sukces Zespołu Chemii i Technologii Kosmetyków z Katedry C-2! 🌟
Zespół Chemii i Technologii Kosmetyków opracował innowacyjną linię preparatów PSORIAVIT, o właściwościach od pielęgnacyjnych po lecznicze - łagodzące objawy łuszczycy. Dzięki opatentowanej technologii opartej na kwasie ursolowym, produkty wyróżniają się wyjątkowymi właściwościami przeciwzapalnymi i regenerującymi. 🧴✨
💡 Co to za przełom?
🔬 Nanoemulżel - to opracowana przez badaczki z PK hybrydowa forma połączenia nanoemulsji i hydrożelu, która umożliwia kontrolowane uwalnianie substancji aktywnej, wydłuża jej działanie terapeutyczne, ułatwia aplikację na skórę i zwiększa nawilżenie, jednocześnie minimalizując efekty uboczne.
🌿 Kwas ursolowy pozyskiwany z naturalnych źródeł (skórki jabłek, rozmaryn) wspomaga walkę z łuszczycą.
🤝 Seria PSORIAVIT – powstała na bazie nanoemulżelu zawierającego kwas ursolowy jako składnik bioaktywny, obejmuje balsam, krem, szampon, maseczki i serum – została wdrożona przez firmę Wellnanopharm, która zakupiła prawa do wynalazku.
📊 Badania in vitro oraz publikacje w „Pharmaceutics” i „Biomedicines” potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność opracowanych formulacji.
🔹 Dr hab. inż. Małgorzata Miastkowska, prof. PK - kierownik prac badawczych
🔹 Dr hab. inż. Elżbieta Sikora, prof. PK
🔹 Dr hab. inż. Magdalena Malinowska, prof. PK
🔹 Dr inż. Karolina Śliwa
🔹 Dr inż. Elwira Lasoń
🔹 Dr inż. Agnieszka Kulawik-Pióro
🔹 Mgr inż. Anna Łętocha
W dniach 15-20 września 2024 naukowczynie z Naszego zespołu wzięły udział w łączonym wydarzeniu - 66. Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz XI Kongresie Technologii Chemicznej w Poznaniu!✨
Na obu wydarzeniach swoje badania naukowe prezentowały:
🔬dr hab. inż. Elżbieta Sikora, prof. PK
🔬dr hab. inż. Magdalena Malinowska
🔬dr hab. inż. Małgorzata Miastkowska
🔬dr inż. Elwira Lasoń
🔬dr inż. Karolina Śliwa
🔬mgr inż. Anna Łętocha
Było to wyjątkowe spotkanie, łączące chemików z całej Polski – od naukowców po przedstawicieli przemysłu. Te kilka dni było okazją by wymienić się wiedzą, podyskutować o najnowszych badaniach i nawiązać cenne kontakty.
   
W dniach 13-15 czerwca odbyła się konferencja naukowa
3rd International Conference 🌍 CHEMISTRY FOR BEAUTY AND HEALTH
za organizację której jest odpowiedzialny zespół dr hab. inż. Elżbiety Sikory, prof PK - kierownik Naszej Katedry C-2 z Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki 🩵 wspólnie z naukowcami z Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 🔬🧴🩺📑Celem konferencji jest szerzenie wiedzy i szeroko pojęta wymiana doświadczeń środowiska naukowców, doktorantów i studentów prowadzących badania w zakresie:
🩹 biomateriałów,
🧴chemii i technologii kosmetyków,
💊 chemii i technologii farmaceutyków,
🧼 produktów chemii gospodarczej,
🧃 chemii żywności.
Wśród zaproszonych gości, którzy przyjęli zaproszenie i zgodzili się podzielić swoim doświadczeniem badawczym są znani i cenieni naukowcy z Francji, Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych
 

W dniach 24-25 maja 2023 r nasz zespół uczestniczył w międzynarodowym, naukowym kongresie kosmetycznym Cosm'Innov w Orleans we Francji.

W semestrze letnim 2023 r gościmy nową stażystkę Inès Hachemane, która z Panią doktor Karoliną Śliwą oraz Panią Profesor Elżbietą Sikorą, kontynuuje badania stanowiące element współpracy z Panem Profesorem Michel Grisel z Universytetu le Havre Normandie we Francji, którego gościliśmy jako profesora wizytującego w listopadzie 2022r.

W marcu 2023 r mamy przyjemność gościć Panią Profesor Nathalie Giglioli-Guivarc’h z Laboratorium BBV (Biomolecules and Plant Biotechnology) z Universytetu w Tours we Francji. Jako profesor wizytująca poprowadzi ona serię wykładów z tematyki związanej z bioprodukcją substancji aktywnych w różnych gałęziach przemysłu na kierunkach Biotechnologia i Technologia chemiczna specjalność Chemia i Technologia Kosmetyków. W ramach współpracy z Uniwersytetem w Tours przygotowywana jest umowa bilateralna oraz porozumienie w ramach programu Erasmus (na zdjęciu od lewej: Manon Ferrier, Arnaud Lanoue, Nathalie Giglioli-Guivarc'h, Magdalena Malinowska, Katarzyna Matras- Postołek).

W dniu 22 lutego 2023 roku pracownicy (Pani profesor Elżbieta Sikora i Panie doktor: Katarzyna Bialik-Wąs, Magdalena Malinowska oraz Małgorzata Miastkowska) wraz  z doktorantami (Anna Łętocha, Anna Dziki, Marta Sharafan oraz Michał Dymek) z naszego Wydziału prezentowali swoje wyniki na IV Sympozjum Biomateriały w medycynie i kosmetologii, które odbyło się na Wydziale Chemii UMK w Toruniu.

Prowadzone badania naukowe:

  • Badanie zjawisk zachodzących na granicy faz, otrzymywanie oraz badania właściwości fizykochemicznych różnych układów dyspersyjnych (emulsji, mikroemulsji, nanoemulsji, żeli, emulżeli, biżeli, układów ciekłokrystalicznych oraz nanocząstek), jako systemów do kontrolowanego dostarczania składników aktywnych w lekach i kosmetykach.
  • Badanie uwalniania substancji bioaktywnych z różnych form fizykochemicznych, modelowanie kinetyki transportu substancji bioaktywnych z układów dyspersyjnych.
  • Pozyskiwanie, ocena potencjału drażniącego oraz badanie właściwości biologicznie aktywnych ekstraktów roślinnych (między innymi oznaczanie mechanizmów aktywności antyoksydacyjnej i wyznaczanie ich kinetyki, pomiar właściwości chelatujących, stymulujących procesy odnowy skóry, redukujących przebarwienia), izolowanie składników aktywnych z surowców naturalnych oraz wprowadzanie otrzymanych ekstraktów i substancji aktywnych do formulacji kosmetycznych, produktów chemii gospodarczej i wyrobów medycznych.
  • Badania aparaturowe stanu skóry, wykonanie analiz porównawczych stanu skóry (między innymi nawilżenie, wygładzenie zmarszczek, elastyczność, wydzielanie sebum).
  • Opracowanie nowych, bezpiecznych dla środowiska rozwiązań dedykowanych dla technologii małotonażowych, w tym procesów opartych na zastosowaniu biosurowców.
  • Ukierunkowana synteza organiczna prowadząca do otrzymania produktów bioaktywnych wchodzących w skład farmaceutyków, kosmetyków oraz środków ochrony roślin.

Oferta badawcza:

Opracowanie receptur produktów dla przemysłu kosmetycznego i chemii gospodarczej oraz badanie właściwości fizykochemicznych i użytkowych gotowych preparatów, badania właściwości antyutleniających, chelatujących, wybielających, potencjału drażniącego, pomiar napięcia powierzchniowego, badania właściwości myjących i pianotwórczych, nefelometryczny pomiary mętności,  pomiary gęstości, badania właściwości reologicznych, mikroskopowe badania struktury emulsji, zawiesin i pian.

Współpraca z krajowymi ośrodkami badawczymi:

  • Instytut Farmakologii PAN,
  • Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN,
  • Instytut Technologii Nafty w Krakowie,
  • Instytut Przemysłu Organicznego i Zakłady Azotowe w Puławach,
  • Uniwersytetu Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,
  • Zakład Farmacji Stosowanej o Zdrowiu, Katedra Kosmetologii w Radomiu,
  • Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Współpraca z zagranicznymi ośrodkami badawczymi:

  • Faculty of Pharmacy, University of Barcelona w Hiszpanii,
  • Institute of Advanced Chemistry of Catalonia, IQAC-CSIC w Barcelonie,
  • Uniwersytet w le Havre,
  • Uniwersytet w Tours, Laboratorium Biomolekuł Roślinnych i Biotechnologii (BBV).

Współpraca z przemysłem:

  • Laboratorium Analiz Kosmetycznych „Nova”,
  • Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona,
  • JagoPRO Sp. z o.o.,
  • Barwa Sp. z o.o.,
  • Euphora Grzegorz Wnęk, Sp.J,
  • Finea Sp. z o.o.,
  • KF Niccolum Sp. z o.o..

Projekty:

RPMP.01. 02.03-12- 0280/21/ C-2/253/2022/P, Umowa z firmą Marmed Health Care Sp. z o.o.-Opracowanie serii preparatów na bazie fosfolipidów biomimetycznych, przeznaczonych dla pacjentów stomijnych (2022-2023)

RPMP.01.02.03- 12-0005/21 Umowa z firmą Beeherbs -  Opracowanie technologii pozyskiwania ekstraktu z kory brzozy z wykorzystaniem ultradźwięków oraz opracowanie receptur ekokosmetyków na bazie produktów pszczelich i betuliny (2021-2022)

RPMP.01.02.01-12-0186/19: Umowa z firmą Wellno-Pharma – Opracowanie linii wyrobów medycznych na bazie nanożelu o właściwościach od pielęgnacyjnych po lecznicze, łagodzących stany zapalne skóry (2019-2020)

Zachęcamy do studiowania na specjalności Chemia i Technologia Kosmetyków

https://chemia.pk.edu.pl/rekrutacja/kierunek-technologia-chemiczna

 oraz do działalności w kole naukowym CosmMed

https://www.facebook.com/profile.php?id=61573521934530

UkrainianChinese (Simplified)FrenchGermanEnglishPolish

Jednostka nadrzędna:

Katedra Chemii i Technologii Organicznej (C-2)
Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej
Politechnika Krakowska
ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków

Kierownik grupy badawczej:
dr hab. inż. Elżbieta Sikora, prof. PK

Skład osobowy:

dr inż.
dr hab. inż.
dr hab. inż.
dr hab. inż.
dr inż.
dr inż.

Doktoranci:

mgr inż. Michał Dymek

mgr inż. Anna Łętocha

mgr Marta Sharafan

mgr inż. Anna Dziki

mgr inż. Magdalena Korol (doktorat wdrożeniowy)

Grupa Azoty Zakłady Azotowe

mgr inż. Bibianna Nowak (doktorat wdrożeniowy)

Lakma Strefa sp z o o

mgr inż. Damian Lisowski (doktorat wdrożeniowy)

Zakład Chemii Gospodarczej Pollena- Astra Sp z o o

 

PK_WIiTCh_RGB

//administracja www - logowanie