Skip to content
UkrainianChinese (Simplified)FrenchGermanEnglishPolish

Inżynier przyszłości to ja, kobieta – dr inż. Katarzyna Matras-Postołek

Wywiad realizowany w ramach kampanii “Inżynier przyszłości to ja, kobieta” opublikowany na łamach magazynu „Imperium kobiet” (nr listopad-grudzień 2013).

dr inż. Katarzyna Matras-Postołek
dr inż. Katarzyna Matras-Postołek

Katarzyna Matras – Postołek

  • dr inżynier, Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, Politechnika Krakowska
  • Pracownik naukowo-dydaktyczny PK, badacz naukowy.
  • Laureatka programu Homing Plus z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
  • Miłośniczka podróży i dobrej muzyki. Najszczęśliwsza jest jednak wtedy, kiedy blisko siebie ma rodzinę.

Wybór Politechniki to u nas chyba rodzinne. Moi bracia oraz wujkowie wybrali podobnie. Na początku chciałam być lekarzem, jak połowa mojego roku, ale potem pochłonęła mnie całkowicie chemia. Ponieważ nie chciałam, by stała się w moim przypadku nauką dla nauki, wybrałam, jako specjalność Technologię Tworzyw Sztucznych, a doktorat zrobiłam w Niemczech z nowych nanomateriałów polimerowych dla optoelektroniki. Teraz wykładam na Politechnice i kontynuuję badania w tym zakresie.

Jedną z zalet pracy naukowca jest możliwość pracy w różnych miejscach na świecie. Moje badania prowadziłam zarówno w Polsce jak i w Niemczech, jednak to mój siedmioletni pobyt na FH Muenster dał mi najwięcej. Przez moje niemieckie laboratorium „przewinęło się” mnóstwo fantastycznych osób z całego świata. Współpraca z nimi pozwoliła mi nie tylko na wymianę nowych doświadczeń i umiejętności, ale także na nawiązanie ciekawych naukowych kontaktów, które mam nadzieję, że zaowocują w przyszłości.

Do Polski wróciłam, bo tęskniłam za rodziną. Choć przyznaję, że nie była to łatwa decyzja. Emigracja dla mnie zawsze łączyć się będzie z jakimś wyrzeczeniem. Ja lubię podróżować z myślą, że mam dokąd wracać.

Jestem dumna z tego, że udaje mi się godzić pracę naukową i życie rodzinne. Choć czasami nie jest to takie łatwe. Nie udałoby się to jednak bez wsparcia męża i rodziny. Jestem też dumna z tego, że zebrałam się na odwagę i wyjechałam z Polski na długi czas, bo teraz wiem, że dam sobie radę w każdej sytuacji.

Kiedy mam czas dla siebie?

Przyznam, że jest go ostatnio niewiele, ale kiedy się już uda wygospodarować trochę czasu, to staramy się z mężem i synkiem spędzać go bardzo aktywnie. Uwielbiam dobrą muzykę, towarzyszy mi prawie codziennie. Kiedy mieszkałam w Niemczech często chodziłam na różnego rodzaju koncerty. Miałam szczęście zobaczyć i usłyszeć na żywo artystów z najwyższej światowej półki. Niezapomniane chwile.

Dlaczego polecam studia na Politechnice?

Nasi absolwenci bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy w kraju i za granicą. Są świetnie wykształceni, zdyscyplinowani i przede wszystkim zdeterminowani. Profesorowie w Niemczech niemalże wypatrują polskich studentów. Część z tych osób po obronie magistra lub doktoratu zostaje jednak za granicą, gdyż perspektywa pracy w dużych firmach i laboratoriach zagranicznych nadal jest kusząca. Nikt z moich znajomych ze studiów nie narzeka teraz na brak pracy. Politechnika daje naprawdę wiele możliwości.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
UkrainianChinese (Simplified)FrenchGermanEnglishPolish

Inżynieria chemiczna i procesowa na WIiTCh

Dziekan Wydziału, dr hab. inż. Piotr Michorczyk wraz z paroma innymi pracownikami naukowo-dydaktycznymi przybliża profil kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa na WIiTCh.

Inżynieria chemiczna i procesowa na WIiTCh

Dziekan Wydziału, dr hab. inż. Piotr Michorczyk wraz z paroma innymi pracownikami naukowo-dydaktycznymi przybliża profil kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa na WIiTCh.

Biotechnologia na WIiTCh

Dziekan Wydziału, dr hab. inż. Piotr Michorczyk wraz z paroma innymi pracownikami naukowo-dydaktycznymi przybliża profil kierunku Biotechnologia na WIiTCh.

Sesja Mistrzów 2021

Zapis Sesji Mistrzów realizowanej w ramach Uczelnianej Sesji Studenckich Kół Naukowych Politechniki Krakowskiej która odbyła się w dniu 9 czerwca 2021.

PK_WIiTCh_RGB

//administracja www - logowanie