Dr inż. Maria Kurańska z nagrodą konkursu „Kobieta. Innowacja. Natura”

Dr inż. Maria Kurańska z Politechniki Krakowskiej zdobyła nagrodę internautów w plebiscycie organizowanym przez markę Lirene pn. „Kobieta. Innowacja. Natura. Eko-innowacje dla lepszego jutra”. Doceniony został projekt polegający na zagospodarowaniu olejów posmażalniczych do otrzymywania wysokoefektywnych materiałów termoizolacyjnych stosowanych w budownictwie.

Dr inż. Maria KurańskaDr inż. Maria Kurańska (na zdjęciu / fot. archiwum prywatne M.K.), pracująca w Katedrze Chemii i Technologii Polimerów Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK, znalazła się w gronie sześciu finalistek drugiej edycji plebiscytu. W konkursie „Kobieta. Innowacja. Natura” doceniane są kobiety, które swoim działaniem, osiągnięciami naukowymi i przedsiębiorczością wpływają na otaczającą rzeczywistość: liderki biznesu, prowadzące przedsiębiorstwa wyróżniające się na polskim rynku zrównoważoną produkcją, innowacyjnymi, ekologicznymi produktami i odpowiedzialnością na rzecz środowiska; aktywistki walczące o lepszą przyszłość planety; influencerki motywujące i inspirujące do pracy na rzecz ochrony klimatu i środowiska; inicjatorki zmian społecznych, które odważnie wyznaczają nowe standardy jakości i poszanowania natury; naukowczynie odpowiedzialne za inicjatywy, które mają realny wpływ na przyszłość planety – przełomowe badania naukowe, innowacje technologiczne oraz wybitne badaczki, które rewolucjonizują świat nauki i odważnie zmieniają przyszłość na lepsze.

Badaczka z Politechniki Krakowskiej została nominowana i zdobyła uznanie internautów (swój głos można było oddać do 8 października) za projekt EKO2IZOPUR, który polega na zagospodarowaniu olejów posmażalniczych – po smażeniu frytek, kotletów, ryb i innych potraw – stanowiących uciążliwy odpad dla środowiska, jak również oczyszczalni ścieków. Dzięki innowacyjnej technologii, na drodze reakcji chemicznych możliwe jest ponowne wykorzystanie oleju odpadowego do otrzymywania wysokoefektywnych materiałów termoizolacyjnych stosowanych w budownictwie. Cały projekt wpisuje się także w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym.
Dr inż. Maria Kurańska wielokrotnie była doceniana za swoją działalność naukową, m.in. w 2018 r. otrzymała wyróżnienie specjalne w 9. edycji konkursu „Innowacja jest Kobietą”. Została również wyróżniona przez tygodnik „Wysokie obcasy” i znalazła się na liście pięćdziesięciu kobiet, które zmieniają świat na lepsze.

Laureatki konkursu Lirene – nagrodę jury zdobyła Olga Sarna (prezes Fundacji MARE, od dziewięciu lat zajmuje się ochroną ekosystemów morskich) – otrzymały statuetki Kameny Lirene oraz nagrody finansowe.

(bk)

Inżynieria chemiczna i procesowa na WIiTCh

Dziekan Wydziału, dr hab. inż. Piotr Michorczyk wraz z paroma innymi pracownikami naukowo-dydaktycznymi przybliża profil kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa na WIiTCh.

Inżynieria chemiczna i procesowa na WIiTCh

Biotechnologia na WIiTCh

Dziekan Wydziału, dr hab. inż. Piotr Michorczyk wraz z paroma innymi pracownikami naukowo-dydaktycznymi przybliża profil kierunku Biotechnologia na WIiTCh.

Sesja Mistrzów 2021

Zapis Sesji Mistrzów realizowanej w ramach Uczelnianej Sesji Studenckich Kół Naukowych Politechniki Krakowskiej która odbyła się w dniu 9 czerwca 2021.