Prof. Joanna Ortyl z tytułem „Lider Innowacji”

Dr hab. inż. Joanna Ortyl, prof. PK z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej otrzymała podczas czerwcowych XIV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG, które odbyły się on-line, nagrodę w konkursie „Lider Innowacji” (kategoria: Kobieta Wynalazca). W tym samym konkursie, spółka założona przez prof. Ortyl – Photo4Chem Sp. z o.o. – również została doceniona i zdobyła statuetkę.

Profesor Joanna Ortyl w laboratorium XIV Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG odbywały się w formule on-line w dniach 15-16 czerwca br. Wydarzenie służy prezentacji i promocji wynalazków i innowacyjnych rozwiązań w różnych dziedzinach na forum międzynarodowym, a także wymianie kontaktów naukowych oraz biznesowych pomiędzy przedstawicielami świata nauki, przemysłu, biznesu oraz finansów. Targom towarzyszą różne wydarzenia, w tym konkursy. Jednym z nich jest „Lider Innowacji”, organizowany od 2001 r. Godło promocyjne i tytuł „Lidera Innowacji” to wyróżnienia honorowe przyznawane osobom i instytucjom za szczególne zasługi w dziedzinie wynalazczości, transferu technologii oraz upowszechniania kultury innowacyjności. W tym roku odbyła się już XIX edycja konkursu „Lider Innowacji”. W kategorii Kobieta Wynalazca zwyciężyła dr hab. inż. Joanna Ortyl, prof. PK (na zdjęciu / fot. NAWA) z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej.

Kapituła konkursu doceniła działalność naukowo-badawczą prowadzoną przez laureatkę, a więc: liczne publikacje, patenty, wzory użytkowe, projekty wynalazcze oraz praktyczne zastosowania i wdrożenia przemysłowe, szczególnie w dziedzinie fotochemii (obejmującej procesy fotopolimeryzacji w układach polimerowych i fotochemiczne procesy przebiegające w cząsteczkach organicznych), a także wysokiej rangi krajowe i międzynarodowe nagrody i wyróżnienia przyznane za działalność naukową i prowdrożeniową.

Dr hab. inż. Joanna Ortyl

Co więcej, w kategorii Start-up typu spin-off konkursu „Lider Innowacji” zwyciężyła firma Photo4Chem Sp. z o.o., założona przez prof. Joannę Ortyl. Nagroda, jak czytamy w uzasadnieniu, została przyznana za wzorcową działalność prorynkową, bazującą na współpracy z jednostkami sfery nauki, zwłaszcza z Wydziałem Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, w celu komercjalizacji projektów konstruktorskich z zakresu inżynierii chemicznej i inżynierii mechanicznej, dotyczących rozwiązań technologicznych nowej aparatury i urządzeń dedykowanych do druku 3D. Start-up świadczy też innowacyjne usługi badawcze dotyczące analiz foto-utwardzalnych materiałów polimerowych. Podstawą działalności spółki Photo4Chem jest interdyscyplinarny zespół naukowo-projektowy B+R oraz unikatowe zaplecze aparaturowe.

Prof. Joanna Ortyl jest absolwentem kierunku technologia chemiczna (specjalność: technologia tworzyw sztucznych) na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Staże naukowe odbywała na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie i Münster University of Applied Sciences w Niemczech. Obecnie pracuje w Katedrze Biotechnologii i Chemii Fizycznej WIiTCh PK.

Problematyka naukowo-badawcza, którą zajmuje się dr hab. inż. Joanna Ortyl, prof. PK, obejmuje: nowoczesne technologie fotochemiczne; syntezę i charakterystykę właściwości fotochemicznych i fotofizycznych inicjatorów polimeryzacji kationowej, fotoinicjowanej promieniowaniem nadfioletowym i widzialnym; fotochemię i fotofizykę sond spektroskopowych; syntezę nowych, efektywnych fotoinicjatorów oraz koinicjatorów polimeryzacji kationowej, a także badania procesu fotoinicjowania polimeryzacji; prace nad właściwościami fotochemicznymi i fotofizycznymi sond molekularnych.

Badaczka jest autorką i współautorką kilkudziesięciu wynalazków, które zdobyły liczne nagrody, zarówno krajowe, jak i zagraniczne oraz laureatką konkursów organizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Narodowe Centrum Nauki, czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zobacz materiał filmowy z ogłoszenia wyników konkursu „Lider Innowacji”.

Inżynieria chemiczna i procesowa na WIiTCh

Dziekan Wydziału, dr hab. inż. Piotr Michorczyk wraz z paroma innymi pracownikami naukowo-dydaktycznymi przybliża profil kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa na WIiTCh.

Inżynieria chemiczna i procesowa na WIiTCh

Biotechnologia na WIiTCh

Dziekan Wydziału, dr hab. inż. Piotr Michorczyk wraz z paroma innymi pracownikami naukowo-dydaktycznymi przybliża profil kierunku Biotechnologia na WIiTCh.

Sesja Mistrzów 2021

Zapis Sesji Mistrzów realizowanej w ramach Uczelnianej Sesji Studenckich Kół Naukowych Politechniki Krakowskiej która odbyła się w dniu 9 czerwca 2021.