Skip to content
UkrainianChinese (Simplified)FrenchGermanEnglishPolish

Krzysztof Penderecki in memoriam

18 maja 2022 r., godz. 16:00
Sala Senacka Politechniki Krakowskiej, ul. Warszawska 24

Wstęp wolny

 

Program:
Krzysztof Penderecki (1933–2020)
I Kwartet smyczkowy (1960)
III Kwartet smyczkowy „Kartki z nienapisanego dziennika” (2008)

Anton Webern (1883–1945)
Langsamer Satz (1905)

Kwartet smyczkowy Dafô

Prowadzenie: dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK

***

 

Krzysztof Penderecki i Jego muzyka w Politechnice Krakowskiej

W jubileuszowym roku 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego w Politechnice Krakowskiej odbyło się 8 maja 2013 roku wyjątkowe spotkanie z Maestro i Jego muzyką – „Od eksperymentu do Wielkiej Syntezy”. Na program koncertu złożyły się utwory: Polymorphia na 48 instrumentów smyczkowych (1961) – uczestnicy wysłuchali nagrania orkiestry Aukso pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, Capriccio na obój i 11 instrumentów smyczkowych (1964) w wykonaniu Witolda Wróbla i Bugla Ensemble oraz III Kwartet smyczkowy (2008) w interpretacji Kwartetu Dafô.

Profesor Penderecki był gościem „Muzycznego kanonu chemika”. Jest to interdyscyplinarny przedmiot prowadzony od 2011 roku na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej przez dr. hab. Piotra Romańczyka, prof. PK i dr. inż. Stefana Kurka (melomanów i pracowników naukowych PK). W realizacji zajęć współpracuje także dr hab. Danuta Augustyn – skrzypaczka i profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dr. Stanisław Bromboszcz – pianista i kompozytor, adiunkt w Akademii Muzycznej w Katowicach. Celem „Muzycznego kanonu chemika”, oprócz przedstawienia relacji między muzyką i nauką, jest kształtowanie wrażliwości i świadomości muzycznej przyszłych absolwentów uczelni technicznej. W trakcie zajęć studenci słuchają kompozycji należących do kanonu muzyki poważnej, zapoznają się z elementami estetyki muzycznej oraz uczestniczą w koncertach kameralnych i spotkaniach z wybitnymi instrumentalistami i pedagogami.

Nadchodzącym koncertem Politechnika Krakowska upamiętnia postać wielkiego kompozytora. Wspominamy także spotkanie z Profesorem w murach naszej uczelni.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
UkrainianChinese (Simplified)FrenchGermanEnglishPolish

EduQ Days: innowacje w kształceniu akademickim

EduQ Days to wyjątkowe wydarzenie poświęcone nowoczesnym metodom kształcenia akademickiego, które odbędzie się w dniach 25-28 marca 2025 r. na Politechnice Krakowskiej. Celem inicjatywy jest

BioRender

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że możliwe jest uzyskanie dostępu do aplikacji BioRender dla pracowników Wydziału. Biorender to aplikacja internetowa (dostępna przez www) przeznaczona do tworzenia

Szkolenie Świadomościowe dla studentów I sem. studiów II stopnia

W czwartek (13.03) o godzinie 17:15 w formie online na platformie MS Teams odbędzie się szkolenie świadomościowe z mgr Beatą Romek z CPiP PK. Obecność obowiązkowa dla studentek i studentów, którzy jeszcze nie uczestniczyli w szkoleniu świadomościowym. Link w rozwinięciu.

Przedłużenie ważności ELS

Starości grup proszeni są o zebranie ELS i dostarczenie ich do Dziekanatu (w terminie od 17.03.2025 r.) w celu przedłużenia ważności.

Postępowania na WIiTCh

Wybrane Projekty realizowane na Wydziale

PK_WIiTCh_RGB

//administracja www - logowanie