Skip to content
UkrainianChinese (Simplified)FrenchGermanEnglishPolish

Koncert z cyklu „Wirtuozi w Politechnice” – recital Macieja Bartczaka i Stanisława Bromboszcza

Kolejny koncert z cyklu „Wirtuozi w Politechnice” zabrzmi w murach Muzeum Politechniki Krakowskiej. Recital Macieja Bartczaka i Stanisława Bromboszcza odbędzie się 14 czerwca br. o godz. 17.00. W programie pieśni Samuela Barbera, Wojciecha Stępnia i Marty Kleszcz do słów Jamesa Joyce’a oraz pieśni Franza Schuberta ze zbioru „Schwanengesang” i Witolda Friemanna.

Dzisiejszy koncert jest poświęcony pamięci Tomasza Świergosza (1986–2022), niezwykle utalentowanego naukowca, oddanego pracownika Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK i dla wielu z nas przyjaciela – mówi dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK.

W trakcie recitalu zabrzmią pieśni Samuela Barbera (autora słynnego Adagia na smyczki), Wojciecha Stępnia i Marty Kleszcz do słów Jamesa Joyce’a, a także pieśń samego Joyce’a do jego wiersza Bid Adieu. W dalszej części koncertu usłyszymy pieśni mistrza liryki wokalnej Franciszka Schuberta ze zbioru Schwanengesang D 957 (Łabędzi śpiew) skomponowane do poezji Ludwiga Rellstaba (Wiosenna tęsknotaSerenada) i Heinricha Heinego (Jej obrazMiasto). Całość recitalu zwieńczą dwie pieśni Witolda Friemanna (kompozytora, który w swoim dorobku ma ponad 400 pieśni) do słów Kazimiery Iłłakowiczówny i Lucjana Rydla.

Artyści, którzy 14 czerwca zaprezentują się przed politechniczną publicznością należą do grona wybitnych muzyków. Jednym z nich jest Maciej Bartczak, który prowadzi ożywioną działalność koncertową. Z powodzeniem wykonuje on repertuar pieśniowy, oratoryjny i operowy, a także muzykę dawną i współczesną. Jest doktorem habilitowanym zatrudnionym na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach. Maciej Bartczak ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Jest m.in. finalistą Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, jednym z laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Lucii Popp w Bratysławie. Maciej Bartczak jest doktorem habilitowanym zatrudnionym na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach.

W Muzeum PK wystąpi także Stanisław Bromboszcz – autor muzyki instrumentalnej, kameralnej i elektronicznej. Jako pianista angażuje się w wykonania muzyki współczesnej. Istotną część jego repertuaru stanowią utwory kompozytorów XX wieku. Występował z takimi zespołami jak: AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Orkiestra Muzyki Nowej, Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Śląska, Stirling Ensemble Stuttgart. Jako kompozytor prezentował swoje utwory m.in. na festiwalach: New Music Festival (Louisville, USA), Warszawska Jesień, Festiwal Prawykonań (Katowice), Śląskie Dni Muzyki Współczesnej (Katowice), New York City Electroacoustic Music Festival (USA). Stanisław Bromboszcz prowadzi działalność pedagogiczną. W 2013 r. uzyskał stopień doktora. Jest zatrudniony w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Ze względu na charakter budynku Muzeum PK oraz zasady bezpieczeństwa, osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o kontakt z Muzeum Politechniki Krakowskiej: 12 628 21 20.

Od 2011 r. dzieła wielkich mistrzów regularnie brzmią na Politechnice Krakowskiej. Na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej przy współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie odbywają się interdyscyplinarne zajęcia pn. „Muzyczny kanon chemika”, jedyne takie w programie inżynierskiego kształcenia na polskich uczelniach.

W poprzednich edycjach cyklu „Wirtuozi w Politechnice” trzykrotnie wystąpił Kwartet smyczkowy Dafô, m.in. w maju br. (więcej o tym koncercie: Ku pamięci rektora Andrzeja Białkiewicza – na PK odbył się wyjątkowy koncert).

 

Program:

Samuel Barber (1910–1981)
Three Songs op. 10 (1936)
Rain Has Fallen
Sleep Now
I Hear an Army
Despite and Still op. 41 (1968)
Solitary Hotel nr 4

Wojciech Stępień (1977)
Wind Whines (2020–2021)
On the Beach at Fontana
Watching the Needleboats at San Sabba
She Weeps over Rahoon

Marta Kleszcz (1992)
Two Songs (2021)
Bid Adieu nr 2

James Joyce (1882–1941) / Edmund J. Pendleton (1899–1987)
Bid Adieu

Franz Schubert (1797–1828)
Schwanengesang D 957 (1828)
Frühlingssehnsucht nr 3
Ständchen nr 4
Ihr Bild nr 9
Die Stadt nr 11

Witold Friemann (1889–1977)
Wzruszony smok op. 260 nr 4 (1964)
Nasz wieczór op. 305 nr 2 (1968)

Maciej Bartczak – baryton
Stanisław Bromboszcz – fortepian

Prowadzenie: dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK

 

 

Źródło: https://www.pk.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4874:koncert-z-cyklu-wirtuozi-w-politechnice-recital-macieja-bartczaka-i-stanislawa-bromboszcza&catid=63&lang=pl&Itemid=1118

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
UkrainianChinese (Simplified)FrenchGermanEnglishPolish

Konkurs na stypendium naukowe w projekcie SONATA-17 (NCN)

Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej ogłasza konkurs na stypendium naukowe dla studenta w projekcie: SONATA-17 (NCN) pt.: „Analiza możliwości chemolizy bio-materiałów poliuretanowych syntezowanych

Postępowania na WIiTCh

Wybrane Projekty realizowane na Wydziale

PK_WIiTCh_RGB

//administracja www - logowanie