Skip to content
UkrainianChinese (Simplified)FrenchGermanEnglishPolish

Dzieła wielkich mistrzów zabrzmią na Politechnice. Koncert Kwartetu Dafô w Muzeum PK

W środę 17 maja 2023 r. o godz. 16.00 w Muzeum Politechniki Krakowskiej odbędzie się koncert Kwartetu Dafô. Muzyczne wydarzenie na Politechnice Krakowskiej jest poświęcone pamięci zmarłego w marcu br. rektora uczelni prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza. Zabrzmią m.in. II Kwartet smyczkowy Béli Bartóka oraz IV Kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego. Ponadto, po raz pierwszy publicznie wykonany zostanie IV Kwartet smyczkowy Pawła Łukaszewskiego – kompozytora, który obecnie pełni funkcję prorektora ds. nauki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncert z cyklu „Wirtuozi w Politechnice” w wykonaniu Kwartetu Dafô odbędzie się w roku 90. rocznicy urodzin prof. Krzysztofa Pendereckiego. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęła Elżbieta Penderecka, żona kompozytora i prezes zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena oraz prof. Paweł Łukaszewski. Środowy koncert będzie trzecim występem Kwartetu Dafô na Politechnice Krakowskiej. – W 2013 r. odbył się koncert z okazji jubileuszu 80. urodzin Maestro Krzysztofa Pendereckiego, a rok temu w maju w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej miał miejsce koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam”. Koncert stanowił pożegnalny hołd złożony przez społeczność Politechniki zmarłemu w 2020 r. kompozytorowi. Był także nawiązaniem do majowej rocznicy jego wizyty na PK i koncertu z 2013 r. – mówi dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, organizator wydarzenia.

Kwartet Dafô, który  17 maja br. zaprezentuje się przed politechniczną publicznością, należy do najwybitniejszych wykonawców polskiej muzyki kameralnej. Tworzą go: Justyna Duda (I skrzypce), Danuta Augustyn (II skrzypce), Aneta Dumanowska (altówka) oraz Anna Armatys (wiolonczela). Kwartet Dafô współpracował z najwybitniejszymi współczesnymi kompozytorami: Krzysztofem Pendereckim, Krzysztofem Meyerem, Pawłem Mykietynem, Pawłem Łukaszewskim, Markiem Stachowskim, Hanną Kulenty, Krystyną Moszumańską-Nazar, Pawłem Szymańskim czy Johnem Kingiem. Muzycy za swoją działalność otrzymali wiele prestiżowych nagród, m.in. kilka Nagród Muzycznych „Fryderyki”, przyznawanych przez Akademię Fonograficzną. W tym roku Kwartet Dafô obchodzi 30-lecie działalności artystycznej.

Środowe wydarzenie na PK to nie tylko okazja do obcowania z dziełami Béli Bartóka – węgierskiego kompozytora i pianisty (zm. w 1945 r.) – oraz Krzysztofa Pendereckiego, ale również światowa prapremiera IV Kwartetu smyczkowego Pawła Łukaszewskiego – wybitnego twórcy muzyki sakralnej, w którego dorobku ważne miejsce zajmuje także kameralistyka.

Koncert dedykowany jest pamięci prof. Andrzeja Białkiewicza, zmarłego w tym roku rektora Politechniki Krakowskiej, wielkiego miłośnika i znawcy muzyki klasycznej. Miejsce wydarzenia nie jest przypadkowe – 20 października ubiegłego roku, po generalnym remoncie, otwarto nowe przestrzenie Muzeum Politechniki Krakowskiej. Mieszczące się w budynku dawnego aresztu koszar austro-węgierskich Muzeum PK zyskało nowe pomieszczenia wystawowe i kameralną salę koncertową. Do tak znakomitej restauracji zabytkowego obiektu w ogromnym stopniu przyczynił się zmarły w marcu tego roku rektor PK.

Ze względu na charakter budynku Muzeum PK oraz zasady bezpieczeństwa, wstęp na koncert możliwy za zaproszeniami. Jednak są jeszcze pojedyncze miejsca. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt mailowy z Muzeum Politechniki Krakowskiej: muzeum@pk.edu.pl.

Od 2011 r. dzieła wielkich mistrzów regularnie brzmią na Politechnice Krakowskiej. Na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK odbywają się bowiem interdyscyplinarne zajęcia pn. „Muzyczny kanon chemika”, który są unikatowe w programie inżynierskiego kształcenia. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i jednym z prowadzących jest dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK. Zajęcia odbywają się przy współpracy nauczycieli akademickich innych uczelni – dr hab. Danuty Augustyn, skrzypaczki i profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dr. Stanisława Bromboszcza, pianisty i kompozytora z Akademii Muzycznej w Katowicach. Celem przedmiotu, oprócz przedstawienia relacji między muzyką i nauką, jest kształtowanie wrażliwości i świadomości muzycznej przyszłych absolwentów Politechniki. – W trakcie zajęć studenci słuchają kompozycji należących do kanonu muzyki poważnej, zapoznają się z elementami estetyki muzycznej oraz uczestniczą w koncertach kameralnych i spotkaniach z wybitnymi instrumentalistami i pedagogami – mówi prof. Piotr Romańczyk.

 

Koncert Kwartetu Dafô
17 maja 2023 r., godz. 16.00
Muzeum Politechniki Krakowskiej, ul. Warszawska 24

 

Program:

Paweł Łukaszewski (1968)
IV Kwartet smyczkowy (2021) – prawykonanie światowe

 

Béla Bartók (1881-1945)
II Kwartet smyczkowy (1915-1917)

 

Krzysztof Penderecki (1933-2020)
IV Kwartet smyczkowy (2016)

 

Prowadzenie: dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK

 

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
UkrainianChinese (Simplified)FrenchGermanEnglishPolish

Konkurs na stypendium naukowe w projekcie SONATA-17 (NCN)

Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej ogłasza konkurs na stypendium naukowe dla studenta w projekcie: SONATA-17 (NCN) pt.: „Analiza możliwości chemolizy bio-materiałów poliuretanowych syntezowanych z bio-polioli o rożnej strukturze chemicznej i analiza wpływu otrzymanych bio-recyklatów na proces ekspansji i właściwości nowych bio-poliuretanów”, nr 2021/43/D/ST5/01222.

Konkurs na stypendium naukowe w projekcie: OPUS 21 (NCN)

Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej ogłasza konkurs na stypendium naukowe w projekcie: OPUS 21 (NCN) pt.: „Nowe możliwości rozwoju strategii projektowania i funkcjonalizacji kropek węglowych jako wielofunkcyjnych, dynamicznych, zielonych systemów fotoinicjujących i fotokatalizatorów wykorzystywanych w procesach fotopolimeryzacji” nr 2021/41/B/ST5/04533.

Postępowania na WIiTCh

Wybrane Projekty realizowane na Wydziale

PK_WIiTCh_RGB

//administracja www - logowanie