Skip to content
UkrainianChinese (Simplified)FrenchGermanEnglishPolish

Wirtuozi zagoszczą w murach PK. Koncert kwartetów Dafô i Airis 15 maja br. o godz. 16:00

W dniu Święta Szkoły, tj. 15 maja 2024 r., o godz. 16.00 w Sali Senackiej odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Wirtuozi w Politechnice”. Przed publicznością zaprezentuja się dwa kwartety – Airis String Quartet oraz Dafô String Quartet. Podczas tego niezwykłego muzycznego wydarzenia zabrzmią: II Kwartet smyczkowy „Listy intymne” Leoša Janáčka, IV Kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego oraz II Kwartet smyczkowy op. 56 Karola Szymanowskiego.

15 maja br. kwartet Dafô wystąpi w murach Politechniki Krakowskiej już po raz czwarty. Warto podkreślić, że zespół ten zaliczany jest do grona najwybitniejszych wykonawców polskiej muzyki kameralnej. Tworzą go: Justyna Duda (I skrzypce), Danuta Augustyn (II skrzypce), Aneta Dumanowska (altówka) oraz Anna Armatys (wiolonczela). Kwartet Dafô współpracował z najwybitniejszymi współczesnymi kompozytorami. Muzycy za swoją działalność otrzymali wiele prestiżowych nagród, m.in. kilka Nagród Muzycznych „Fryderyki”, przyznawanych przez Akademię Fonograficzną.

W Sali Senackiej PK na scenie pojawi się także Airis String Quartet. Również ten zespół ma już za sobą występ na Politechnice Krakowskiej, który odbył się w 2011 r. w ramach cyklu koncertów „Alchemia kwartetu”. Tym razem Airis String Quartet w składzie: Aleksandra Czajor-Kowalska, Grażyna Zubik, Malwina Tkaczyk, Anna Armatys (gościnnie) zaprezentuje II Kwartet smyczkowy „Listy intymne” Leoša Janáčka. Zespół na swoim koncie ma liczne nagrania (m.in. polska premiera nagrania kwartetów K.A. Hartmanna (CD Accord) czy wykonanie muzyki do filmu Krzysztofa Rogulskiego „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie”).

Koncert poprowadzi dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Jednak ze względu na specyfikę Sali Senackiej oraz zasady bezpieczeństwa ilość miejsc jest ograniczona.

Od 2011 r. dzieła wielkich mistrzów regularnie brzmią na Politechnice Krakowskiej chociażby za sprawą wspomnianego już cyklu „Wirtuozi w Politechnice”. Co więcej, na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej przy współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie odbywają się interdyscyplinarne zajęcia pn. „Muzyczny kanon chemika”, jedyne takie w programie inżynierskiego kształcenia na polskich uczelniach. Celem przedmiotu prowadzonego przez dr. hab. Piotra Romańczyka, prof. PK, dr. inż. Stefana Kurka oraz nauczycieli akademickich innych uczelni (dr hab. Danutę Augustyn, skrzypaczkę i profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dr. hab. Stanisława Bromboszcza, pianistę i kompozytora z Akademii Muzycznej w Katowicach) jest przedstawienie relacji między muzyką i nauką oraz kształtowanie wrażliwości i świadomości muzycznej studentów Politechniki.

 

Koncert z cyklu „Wirtuozi w Politechnice”

Program:

Leoš Janáček (1854–1928)
II Kwartet smyczkowy „Listy intymne” (1928)
Andante
Adagio
Moderato
Allegro
Airis String Quartet
Aleksandra Czajor-Kowalska, Grażyna Zubik – skrzypce, Malwina Tkaczyk – altówka, Anna Armatys – wiolonczela (gościnnie)

***

Karol Szymanowski (1882–1937)
II Kwartet smyczkowy op. 56 (1927)
Moderato, dolce e tranquillo
Vivace scherzando
Lento Doppio movimento

Krzysztof Penderecki (1933–2020)
IV Kwartet smyczkowy (2016)
Andante
Vivo

Dafô String Quartet
Justyna Duda, Danuta Augustyn – skrzypce, Aneta Dumanowska – altówka, Anna Armatys – wiolonczela

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
UkrainianChinese (Simplified)FrenchGermanEnglishPolish

Orlen – praktyki studenckie

Zapraszamy do aplikowania na płatne praktyki letnie w ORLENIE. 25 miejsc czeka na studentów i absolwentów uczelni wyższych. Program zakłada 3 miesięczny rozwój w Obszarze

Dodatkowe terminy szkoleń świadomościowych

Dodatkowe terminy spotkań w języku polskim oraz 1 w języku angielskim, dla studentek i studentów którzy jeszcze nie uczestniczyli w obowiązkowym szkoleniu świadomościowym. Linki i terminy w rozwinięciu.

Konkurs na stypendium naukowe w projekcie OPUS-LAP20

Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej ogłasza konkurs na stypendium naukowe w projekcie OPUS-LAP20 (NCN) pt.: „Zaawansowane fotoutwardzalne nanokompozyty polimerowe otrzymywane w technologiach szybkiego

Seminarium Wydziałowe

W imieniu Dziekana Wydziału dr hab. inż. Piotra Michorczyka, prof. PK, zapraszam na Seminarium Wydziałowe, na którym swoją prezentację przedstawi dr inż. Olga Długosz z

Postępowania na WIiTCh

Wybrane Projekty realizowane na Wydziale

PK_WIiTCh_RGB

//administracja www - logowanie