W dniu Święta Szkoły, tj. 15 maja 2024 r., o godz. 16.00 w Sali Senackiej odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Wirtuozi w Politechnice”. Przed publicznością zaprezentuja się dwa kwartety – Airis String Quartet oraz Dafô String Quartet. Podczas tego niezwykłego muzycznego wydarzenia zabrzmią: II Kwartet smyczkowy „Listy intymne” Leoša Janáčka, IV Kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego oraz II Kwartet smyczkowy op. 56 Karola Szymanowskiego.
15 maja br. kwartet Dafô wystąpi w murach Politechniki Krakowskiej już po raz czwarty. Warto podkreślić, że zespół ten zaliczany jest do grona najwybitniejszych wykonawców polskiej muzyki kameralnej. Tworzą go: Justyna Duda (I skrzypce), Danuta Augustyn (II skrzypce), Aneta Dumanowska (altówka) oraz Anna Armatys (wiolonczela). Kwartet Dafô współpracował z najwybitniejszymi współczesnymi kompozytorami. Muzycy za swoją działalność otrzymali wiele prestiżowych nagród, m.in. kilka Nagród Muzycznych „Fryderyki”, przyznawanych przez Akademię Fonograficzną.
W Sali Senackiej PK na scenie pojawi się także Airis String Quartet. Również ten zespół ma już za sobą występ na Politechnice Krakowskiej, który odbył się w 2011 r. w ramach cyklu koncertów „Alchemia kwartetu”. Tym razem Airis String Quartet w składzie: Aleksandra Czajor-Kowalska, Grażyna Zubik, Malwina Tkaczyk, Anna Armatys (gościnnie) zaprezentuje II Kwartet smyczkowy „Listy intymne” Leoša Janáčka. Zespół na swoim koncie ma liczne nagrania (m.in. polska premiera nagrania kwartetów K.A. Hartmanna (CD Accord) czy wykonanie muzyki do filmu Krzysztofa Rogulskiego „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie”).
Koncert poprowadzi dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Jednak ze względu na specyfikę Sali Senackiej oraz zasady bezpieczeństwa ilość miejsc jest ograniczona.
Od 2011 r. dzieła wielkich mistrzów regularnie brzmią na Politechnice Krakowskiej chociażby za sprawą wspomnianego już cyklu „Wirtuozi w Politechnice”. Co więcej, na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej przy współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie odbywają się interdyscyplinarne zajęcia pn. „Muzyczny kanon chemika”, jedyne takie w programie inżynierskiego kształcenia na polskich uczelniach. Celem przedmiotu prowadzonego przez dr. hab. Piotra Romańczyka, prof. PK, dr. inż. Stefana Kurka oraz nauczycieli akademickich innych uczelni (dr hab. Danutę Augustyn, skrzypaczkę i profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dr. hab. Stanisława Bromboszcza, pianistę i kompozytora z Akademii Muzycznej w Katowicach) jest przedstawienie relacji między muzyką i nauką oraz kształtowanie wrażliwości i świadomości muzycznej studentów Politechniki.
Koncert z cyklu „Wirtuozi w Politechnice”
Program:
Leoš Janáček (1854–1928)
II Kwartet smyczkowy „Listy intymne” (1928)
Andante
Adagio
Moderato
Allegro
Airis String Quartet
Aleksandra Czajor-Kowalska, Grażyna Zubik – skrzypce, Malwina Tkaczyk – altówka, Anna Armatys – wiolonczela (gościnnie)
***
Karol Szymanowski (1882–1937)
II Kwartet smyczkowy op. 56 (1927)
Moderato, dolce e tranquillo
Vivace scherzando
Lento Doppio movimento
Krzysztof Penderecki (1933–2020)
IV Kwartet smyczkowy (2016)
Andante
Vivo
Dafô String Quartet
Justyna Duda, Danuta Augustyn – skrzypce, Aneta Dumanowska – altówka, Anna Armatys – wiolonczela